RGI ētikas kodeksS
PAMATPRINCIPI
1.
Šīs Ētikas kodekss regulē geštaltterapeita darbības ētiskās normas, kā arī geštaltterapeita un klienta attiecības.
2.
Geštaltterapeits atbalsta klientu tā individuālajā attīstībā, kā arī sekmē viņa atbildību visās klienta izvēlēs un atbildīgu lēmumu pieņemšanā.
3.
Geštaltterapeitam jāapzinās, ka geštaltterapija var atstāt iespaidu uz citām klienta attiecībām ārpus terapijas, kas var izraisītdažādas konfliktsituācijas. Geštaltterapeitam ir jāinformē klients par potenciālo risku.
4.
Geštaltterapeits nedrīkst netaisnīgi diskriminēt klientu pēc tā sociālās izcelsmes, sociāli ekonomiskā stāvokļa, vecuma, dzimuma, tautības, rases, reliģiskās vai idejiskās pārliecības.
5.
Geštaltterapeits rūpējas par savstarpējo attiecību kvalitāti ar klientu, vienmēr respektē klienta intereses un viņa individualitāti.
6.
Geštaltterapeitam būtu jāapzinās visu savstarpējo attiecību spēcīgo ietekmi uz geštaltterapijas efektivitāti.
7.
Geštaltterapeitam jāatpazīst duālo savstarpējo attiecību situācijas, kas pastāv ar darba devējiem, tuviem draugiem, radiem, partneriem, kuri varētu ietekmēt viņa profesionālo lēmumu.
8.
Geštaltterapeits ir pilnībā atbildīgs par savu profesionālo darbību un savu darbu organizē saskaņā ar RGI Ētikas kodeksu un valstī esošo likumdošanu.
KONFIDENCIALITĀTE
1.
Geštaltterapeits garantē klientam pilnīgu personiska un sociāla rakstura informācijas konfidencionalitāti (izņemot gadījumus, kuri ir paredzēti 2.3. punktā ). Slēdzot psihoterapijas līgumu, klientam par to ir jāinformē un jāpaskaidro, kā šī informācija tiks aizsargāta un izmantota terapijas procesā.
2.
Informāciju zinātniskiem nolūkiem vai publikācijām geštaltterapeits sagatavo un pasniedz veidā, kas garantē klienta pilnīgu anonimitāti.
3.
Gadījumos, kad no klienta saņemtā informācija geštaltterapeita ieskatā liecina par personai vai sabiedrībai nenovēršami draudošām briesmām, geštaltterapeitam jākonsultējas ar RGI padomi un jānodod šī informācija kompetentām institūcijām (mediķiem, policijai), par ko klients tiek informēts uzsākot psihoterapeitiskās attiecības.
4.
Geštaltterapeitam nav tiesību izmantot geštaltterapijas laikā iegūto informāciju klienta šantāžai.
PSIHOTERAPIJAS KONTRAKTS
1.
Pirms kontrakta sastādīšanas, ar klientu vai klienta kandidātu geštaltterapeitam ir jāizskaidro galvenās geštaltterapijas iezīmes un iespējamie pozitīvie un negatīvie šīs psihoterapijas efekti. Ja klients vai klienta kandidāts piekrīt piedāvātajiem noteikumiem, var vienoties par mutisku vai rakstisku kontraktu. Ja geštaltterapeits uzskata, ka klientam šī metode nav piemērota vai pats klients atsakās no tās, ir jāpiedāvā cita psihoterapijas metode vai cita profesionāļa palīdzība.
2.
Geštaltterapijas kontrakts nosaka geštaltterapijas robežas, konfidencialitātes pakāpi, sesiju iespējamo skaitu un biežumu, saziņu starp sesijām, geštaltterapijas pabeigšanas noteikumus, savstarpēju finansiālo atbildību, iespējamo medicīniskās palīdzības nepieciešamību, psihiatra konsultācijas iespējas, sūdzību iesniegšanas kārtību u.c.
VISPĀRĒJIE ĒTISKIE PRINCIPI
1.
Geštaltterapeits ir pilnība atbildīgs par savu profesionālo rīcību, īpaši ņemot vērā klienta un geštaltterapeita mijiedarbības psihoterapeitisko raksturu, lielo uzticēšanos un daļēju savstarpējo atkarību.
2.
Geštaltterapeits nedrīkst ekspluatēt un ļaunprātīgi izmantot klienta uzticēšanos, apmierināt personīgās vajadzības (emocionālās, seksuālās, sociālās un ekonomiskās) , būt paviršs attiecībā uz saviem profesionālajiem pienākumiem attiecībā uz klientu.
3.
Komentēt vai apspriest kolēģu darbu klientu klātbūtnē nav ētiski. Terapeitiem ir jāizvairās no jebkādām diskusijām par citu speciālistu darba metodēm klientu klātbūtnē.
4.
Geštaltterapeits nedrīkst strādāt alkohola vai narkotisko vielu intoksikācijas stāvoklī vai arī, ja viņa somatiskās vai psihiskās veselības stāvoklis neļauj strādāt pilnvērtīgi.
5.
Geštaltterapeits atbildīgi turpina personīgo un profesionālo attīstību ar regulārām supervīzijām un individuālo terapiju, kā arī veicot pētījumus, apmeklējot profesionālās konferences, un seminārus, rakstot publikācijas.
6.
Geštaltterapeitam jāzina par iespējamajiem personīgajiem un profesionālajiem ierobežojumiem un traucējumiem darbā, un ievērojot tos, jākonsultējas ar kolēģiem vai supervīzoru un nepieciešamības gadījumā jānosūta klients pie cita psihoterapeita.
7.
Lai nodrošinātu klienta intereses un cienot savus kolēģus, geštaltterapeitam ir jārespektē psihoterapeitiskās attiecības, kuras klientam ir ar citu psihoterapeitu.
8.
Jebkura minēto principu neievērošana ir drauds klienta garīgajai veselībai, profesionālās korporācijas imidžam un statusam, izmantoto geštaltterapijas metožu efektivitātei un tiek uzskatīta par rupju kļūdu psihoterapeitisko metožu pielietošanā.
REKLĀMA
1.
Geštaltterapeitam, reklamējot savus piedāvātos pakalpojumus, jāraksturo tos atbilstoši savai profesionālajai sagatavotībai, kvalifikācijai un profesijai.
2.
Aizliegts reklāmā izmantot nepatiesu informāciju, minēt konkrētu cilvēku psihoterapeitisko pieredzi, izmantot rekomendācijas no klientiem , salīdzināt sevi ar kolēģiem un /vai citiem psihoterapijas novirzieniem.
DROŠĪBA
1.
Geštaltterapeitam ir jārūpējas par drošu vidi un vietu geštaltterapijai.
2.
Geštaltterapeitam uzstājīgi tiek rekomendēts apdrošināt viņa profesionālo darbību.
SŪDZĪBAS UN TO IZSKATĪŠANAS KĀRTĪBA
1.
Sūdzības par RGI biedru darba praksi izskata RGI padome, kuru ievēl RGI kopsapulce.
2.
RGI biedrs, par kuru saņemta sūdzība, tiek informēts par sūdzības saturu, un tiek uzaicināts piedalīties padomes sēdē.
3.
Katram RGI biedram ir tiesības lūgt citu RGI biedru (padomes pārstāvjus) kļūt par viņa padomnieku sūdzības izskatīšanas procesā. Padomniekam ir tiesības piedalīties visās sūdzības izskatīšanas reizēs.
4.
RGI biedram steidzīgi jāinformē RGI padomes priekšsēdētājs par apsūdzību un/vai iespējamo tiesas procesu, ja tas ir saistīts ar psihoterapijas praksi.
5.
RGI biedrs neiesniedz apsūdzību ar savtīgu mērķi un ir atbildīgs par sūdzības saturu.
6.
Padome par pieņemto lēmumu oficiāli informē RGI kopsapulci un pārējos biedrus, ievērojot noteiktās procedūras.
7.
RGI padome obligāti jāinformē par RGI biedriem, kuriem ir bijusi kriminālā sodāmība vai klients ir izvirzījis civilo prasību subjekts ir bijis klients, obligāti jāinformē par šo faktu RGI padome.
8.
RGI veic savu biedru profesionālo aizstāvību, ja profesionālajā darbībā viņi sastopas ar uzbrukumiem un draudiem. Profesionālo noslēpumu glabāšana, geštaltterapeita cieņa un neatkarība, pildot šī kodeksa nosacījumus, tiek īpaši sargāta.
Ētikas kodekss tiek apstiprināts vai mainīts RGI kopsapulcē, atbilstoši statūtiem.